Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Parní sauny

Saunování v páře

Parní sauna pro relaxaci a uvolnění

Parní sauny jsou ideální pro posílení celého imunitního systému ve studeném podzimním období. Pára uvolňuje tělo i mysl, pomáhá k odbourání stresu a napětí. Parní sauna představuje zcela ideální kombinaci tepla a vlhkosti. Parní sauny mohou být také v kombinaci se sprchováním a vodní masáži pomocí směrovatelných vodních trysek.

Využití esencí ke zlepšení nálady

Princip parní sauny je inhalace vodní páry, čímž se zvlhčují dýchací cesty a dochází k uvolnění hlenu a očistě těla. Saunování v páře je vhodné zejména při kašli a prochladnutí, ale také lze tuto lázeň využít při chronických onemocněních, kde je důležité posílení obranyschopnosti těla. Ideální kombinace je využití parní sauny s vonnou esencí, například eukalyptus či máta.

Parní sauny se budují nejen pro komerční účely v hotelech a lázních, ale poslední dobou jsou často využívány také privátních místech - doma. Ideální řešení je ze sprchového koutu vytvořit parní saunu nebo ji libovolně vybudovat v prostorách domu, bytu.

Vytvoříme Vám technický nákres dle Vašich prostorových možností a samozřejmě také cenovou kalkulaci.

V naší vzorkovně můžete funkční parní kabinu vyzkoušet.

Teplota v parní sauně

Parní sauna je stejně ozdravující jako příjemná. Je doporučována jako podpůrná činnost pro zmírnění níže uvedených stavů. Pomáhá silou vysokého obsahu páry a vlhké teploty.

Seznam byl potvrzen výzkumem provedeným na Institutu zdravotní balneologie a klimatologie univerzity v Mnichově (1983 a 1986):

průduškové astma

bronchitida

katar horních cest dýchacích

kašel

chrapot

vykašlávání

neakutní revmatické potíže

omezené nebo bolestivé pohyby kloubů

Jako podpůrný prostředek je parní lázeň doporučována i pro osoby trpícími:

poruchami spánku

suchou, rozpraskanou pokožkou

svalovou tenzí

svalovou slabostí v podkožních krevních cévách

citlivostí na náhlé změny teplot

Velká výhoda parní sauny vyplývá z vysoce prospěšných účinků na pokožku, což ocení zvláště ženy. Vlhké teplo stimuluje tok podkožní krve a intenzivně čistí pokožku, otevírá póry, odstraňuje odumřelé buňky a nečistoty, zanechává kůži hebkou, čistou a hedvábně hladkou.

Parní lázeň by neměla být doporučována nebo předepisována klientům, kteří mají problémy se srdcem, naopak je doporučována klientům, u kterých jsou indikované obecné aplikace vlhka a tepla.

Parní sauna jako lázeň

Historie relaxace v páře

Historie parní lázně, tedy hammam sahá až do dávné minulosti.

Parní lázeň byla velice populární u starověkých Řeků, následně byla převzata Římany, kteří ji nazývali Sudatorium a dopřávali si ji jako součást Římských koupelí.

Původ parní lázně HAMMAM

V Turecku parní lázeň nebo-li „Hammam“ přežila tisíce let, a tím vzniklo i používání pojmu „Turecká koupel“. Praxe se rozšířila i do severního Ruska, kde je známá pod názvem „Banja“. Parní koupele byly budovány také v Evropě, jejich expanze však byla limitována technickými problémy (především regulací teploty páry) a vysokými investičními náklady. Dnešní technologie v generování páry umožňují instalaci parní lázně téměř kdekoliv a za rozumnou cenu.

Co je parní lázeň?

Stejně jako sauna podporuje pocení a tudíž vyplavování škodlivých látek z těla. Liší se však odlišnými atmosférickými podmínkami. Parní lázeň Vás nejen uvolní a obnoví Vaši energii, ale také podpoří Vaši zdraví a krásu. Parní sauna nejefektivněji funguje při teplotách mezi 43°C a 46°C a relativní vlhkostí nad 100%. V parní lázni by měla být permanentně pára (mlha). K tomu je potřeba výkonný generátor páry, přesný kontrolní systém a parotěsná sauny, aby se předešlo unikání páry a poškození okolních místností.

Vědecký výzkum

V průběhu let 1983 a 1986 byly na Univerzitě v Mnichově, Institutu léčebné balneologie a klimatologie provedeny rozsáhlé série porovnávacích testů pro zjištění efektů sauny, parní a vířivé lázně na lidské tělo. Parní lázeň do této doby zahalovala značná nejistota. Parní lázeň by neměla být doporučována nebo předepisována klientům, kteří mají problémy se srdcem, naopak je doporučována klientům, u kterých jsou indikované obecné aplikace vlhka a tepla.

Správný způsob provádění parní lázně

Postup, který se prokázal jako úspěšný při saunování se doporučuje také pro parní lázeň. Měly byste praktikovat stejný režim:

Před prvním pobytem v parní lázni se osprchujte, užijte si pobyt v parní lázni, nepřekročte však 15–20 minut, ochlaďte se studeným čerstvým vzduchem a vodou bez toho, abyste tělo šokovaly a zabraňte „chvění se“. Pokud máte studená chodidla, dopřejte si teplou koupel nohou. Nepřekračujte více než 2–3 sezení v parní lázni. V případě kombinovaného zařízení jako sauna a parní lázně, které poskytují různé typy koupelí, můžete tyto procedury střídat.

Podstatné je se po každém sezení pořádně ochladit. Nikdy nezačínejte nové sezení, pokud je Vaše tělo stále teplé (nebo ještě hůře, stále horké). Kdyby jste to udělali, můžete přetížit cirkulační systém. Jestliže tělo nebylo po parní lázni zchlazeno, může být i plavání ve vyhřátém bazénu fyzicky škodlivé stejně jako pobyt v sauně.

Pokud si parní lázeň vychutnáte správně, pomůže Vám překonat stres každodenního života, odpočinout si, zotavit se, získat novou sílu, zlepšit fyzickou a mentální pohodu. A navíc, parní lázeň může být také dobrá zábava.